Stowarzyszenie Edukatorów Leśnych

logo_new_3.png

Aktualności

Sprawozdanie merytoryczne za rok 2023, Stowarzyszenie Edukatorów Leśnych.

Stowarzyszenie przyjęło 9 nowych członków, napisano 9 artykułów do Lasu Polskiego. Braliśmy w kongresie edukatorów w Bonn i spotkaniu FCN-Subgroup Forest Pedagogics. Więcej szczegółów jak niżej.

SPRAWOZDANIE-MERYTORYCZNE_23

Artykuły członków SEL Las Polski 2022

Teksty dotyczące edukacji przyrodniczo – leśnej napisane przez członków Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych w 2022 r.

(więcej…)

WESEL-e w Raciborku

Stowarzyszenie Edukatorów Leśnych działa już od ośmiu lat. Jak co roku jego członkowie postanowili spotkać się i twórczo spędzić czas w ramach spotkania zwanego WESEL-em. Trzy dni razem w twórczej grupie sprawiły, że wszyscy uczestnicy wyjechali pełni energii do dalszego działania.

(więcej…)

Warsztaty: KZM na wakacjach

Udało się! Od 31 maja do 1 lipca w 13 warsztatach „KZM na wakacjach” na temat chorób odkleszczowych organizowanych przez SEL wzięło udział ponad 200 osób z całego kraju. Szkoliliśmy nie tylko edukatorów leśnych, ale też nauczycieli, harcerzy i uczniów technikum weterynaryjnego – oni też są narażeni na choroby odkleszczowe choć może rzadziej chodzą do lasu. Uczestnicy mogli wziąć udział w dwóch typach warsztatów: pierwszy to profilaktyka chorób odkleszczowych i nauka rozpoznawania pierwszych objawów chorób odkleszczowych, drugi wariant był rozszerzony o metodykę nauczania o kleszczach i chorobach odkleszczowych.  (więcej…)

Warsztaty: jak ustrzec się Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM)

Warsztat zapewniający bezpieczeństwo Tobie i osobom z Twojego bezpośredniego otoczenia.

(więcej…)

Quo vadis, edukacjo leśna?

Edukator leśny – to brzmi dumnie. Codziennie rano wstajemy z poczuciem misji. Emanujemy miłością do przyrody, przekazując ją w swoich środowiskach i miejscach pracy. Szczycimy się, że pomagamy dzieciom (i nie tylko) przełamać deficyt natury. Bezustannie inwestujemy w siebie, doszkalamy się i konsultujemy z autorytetami, żeby następne zajęcia poprowadzić jeszcze lepiej, jeszcze skuteczniej zaszczepić leśnego bakcyla. Jesteśmy mistrzami w swoim fachu. A jednak czujemy się ograniczeni.

(więcej…)

Przykład zawsze idzie z góry

Przykład zawsze idzie z góry

 

,,To skandaliczne, by mówić jedno, a robić drugie.

To podwójne życie”

Papież Franciszek

 

,,Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie.

Uncja praktyki jest warta więcej niż tona kazań”

Mahatma Gandhi

Przede wszystkim szacunek i sympatia 

 

Nieraz obserwowałam to zjawisko podczas edukacji małych dzieci. Ta grupa ma szósty zmysł i od razu wyczuwa czy osoba prowadząca zajęcia z nimi ma prawdziwy pozytywny i emocjonalny kontakt z grupą. Jeśli jest inaczej nic nie pomogą nieszczere uśmiechy i miłe słówka. Młodzież i dorośli z kolei oczekują od nas traktowania na zasadzie partnerstwa – bez wywyższania się i niepotrzebnego moralizatorstwa. Edukator powinien rzetelnie przedstawić wiedzę na dany temat i uczciwie przygotować się do zajęć. Jednak w razie braku zasobu wiadomości na zadane pytanie lepiej przyznać się do tego i obiecać np. zgłębienie tematu i przekazanie informacji przez nauczyciela niż przekazywanie niewłaściwych danych. Odbiorcy przekazywanych przez nas informacji mogą mieć inne od nas zdanie, uszanujmy to. Mamy prawo do przedstawienia swoich racji, ale w kulturalny sposób. Dyskutujmy, ale nie obrażajmy słuchacza.

(więcej…)

Co każdy edukator powinien wiedzieć o kleszczach

Polacy boją się kleszczy, w badaniach opinii publicznej z 2019 roku aż 78% respondentów odpowiedziało, ze boi się tych pajęczaków, a 76% choć raz w przeszłości zrezygnowało z wyjścia w naturę z obawy przed kleszczami (ankieta akcji Nie igraj z kleszczem! Wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu). Co może zrobić edukator leśny by oswajać lęk przed kleszczami osób odwiedzających las?

  • Udzielać rzetelnych informacji.
  • Oswajać z kleszczami.
  • Dawać dobry przykład. (więcej…)